Aktivnosti
PROGRAM POJEDINAČNIH AKTIVNOSTI LPI
- Individualni naučnoistraživački projekti (diplomski radovi, magistarski radovi, doktorski radovi), predstavljaju važan oblik rada učesnika u LPI. Ovi se projekti odvijaju pod nadzorom rukovoditelja - mentora.
- Individualne konsultacije s mentorima, ekspertima i saradnicima LPI koje će se organizovati za učesnike LPI prema području njihovog interesa i u svrhu realizacije njihovog individualnog projekta.
- Seminarske eksplikacije imaju za cilj da članovima LPI osiguraju praksu prezentacije vlastitih istraživanja u jednoj formi koja je funkcionalno pedagoška, ali može biti i istraživačka.
- Diplomske eksplikacije imaju za cilj da članovima LPI osiguraju prethodnu ili kontrolnu evaluaciju njihovog rada prije nego što taj rad postane dovršeni dokument za komisiju za odbranu diplomskog rada.
- Master eksplikacije imaju za cilj da studentima postdiplomskog studija osiguraju prezentaciju i kritičku evaluaciju njihovih projekata.
- Doktorske eksplikacije imaće za cilj da studentima-doktorantima pruže mogućnost za izlaganje koncepta svog rada, njegovu evaluaciju u naučnim krugovima sa područja kojim se bave.
- Treba omogućiti učesnicima LPI gostovanja u naučnoistraživačkim institutima u zemlji i inostranstvu, kako bi stupili u mrežu naučnika i u integrisane projekte.
- Učestvovanje na simpozijumima, konferencijama i kongresima ima za cilj da učesnicima LPI omogući predstavljanje svoga naučnoistraživačkog rada u prisustvu kompetentnih naučnika.
PROGRAM ZAJEDNIČKIH AKTIVNOSTI LPI
- Timski projekti u kojima se studenti, asistenti i mladi istraživači mogu kandidovati za nosioce ili za članove tima projekata.
- Timske konsultacije su forma interaktivnog rada učesnika u LPI u kojoj je moguće sagledati aspekte interdisciplinarnosti istraživačkog projekta, kao i otvoriti mogućnosti za primjenu konzorcija metoda istraživanja.
- Sjednice LPI održavaće se najmanje jednom mjesečno i obezbjeđivaće periodične preglede aktivnosti, ocjene pojedinih faza realizacije projekata i dogovore o učestvovanju u novim projektima.
- Publikovanje rezultata naučno-istraživačkog rada je forma od najvećeg interesa za rad LPI, jer na taj način studenti, asistenti i mladi istraživači dolaze u poziciju da dođu do javne kritičke evaluacije svog rada i da steknu neophodne reference za svoj budući rad.
- Sudjelovanje učesnika LPI u naučnoistraživačkim projektima u Republici Srpskoj, regionu i šire.
BUDUĆNOST RADA LPI
Prva naučnoistraživačka LPI osnovana na UBN biće u uključena u mrežu naučnoistraživačkih laboratorija u susjednim državama i u državama Evropske unije, preko direktno uspostavljene saradnje s institutima i univerzitetima na kojima su istraživačke laboratorije formirane i već djeluju.
Na taj način će učesnici LPI doći u kontakt sa istraživačima na istom naučnom području u širem okruženju i do prilike da stvore kriterijume kompetencija i standarda u naučnoistraživačkom radu na temelju kojih trebaju učestvovati u realizaciji stvaranja društva zasnovanog na znanju.
U nekoj daljoj budućnosti LPI će imati za cilj da osposobi i jednu malu laboratoriju koja će se baviti istraživanjima iz domena neuronauke.
LPI pri UBN će najmanje jednom godišnje organizovati naučno – stručni skup gde će se izlagati rezultati najnovijih istraživanja iz oblasti Psihologije i sličnih i srodnih nauka, sa učesnicima iz užeg i šireg okruženja.
Uključivanje mladih istraživača u naučne mreže i u integrisane projekte
Putem saradnje sa naučnoistraživačkim laboratorijama, ali i inkubatorima u zemljama okruženja i u zemljama Evropske unije LPI na UBN biće uključena u mreže izvrsnosti koje se formiraju unutar 6. i 7. Okvirnog programa EU učestvujući kao partnerska naučno-istraživačka organizacija u sekcijama određenim za društvene i humanističke nauke.
Saradnja sa LPI na Filozofskom fakultetu u Beogradu
Nakon obavljenih preliminarnih razgovora sa njenim upravnikom, ističemo planiranu saradnju sa LPI na Filozofskom fakultetu u Beogradu, koja tamo nosi naziv Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju (LEP).
Profesor dr Predrag Ognjenović, njen osnivač i dugogodišnji upravnik, 70 –ih godina prošlog vijeka okupio je grupu mladih saradnika entuzijasta, tadašnjih studenata osnovnih studija koji će kasnije postati istaknuti profesori i naučni radnici. Tako je formiran prvi istraživački tim kojem će se tokom vremena priključivati brojni novi saradnici.
Takozvana Laboatorija za eksperimentalnu psihologiju (LEP) na Filozofskom fakultetu u Beogradu je postala zvanična naučna institucija Filozofskog fakulteta koja ima istraživačku i nastavnu funkciju i koja je iznjedrila renomirane profesore, između ostalih Dejana Todorovića, Aleksandra Kostića (jedini psiholog član SANU), Sunčicu Zdravković, Slobodana Markovića i druge.
Od 1995. godine Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju i Institut za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu jednom godišnje organizuju naučni skup Empirijska istraživanja u psihologiji.
U okviru ovog naučnog skupa redovno je zastupljena i veoma posećena Sekcija za psihologiju umjetnosti, a koja se iznjedrila iz Psihologije percepcije.
Jedan od tih pravaca je ispitivanje dobre forme i zlatnog presjeka. Ovakva eksperimentalna istraživanja imala su za cilj specifikaciju stimulusa koji određuju preferenciju jednostavnih formi, sklopova i konfiguracija. Drugi pravac tiče se ispitivanja krosmodalne korespondencije. Tu spadaju eksperimentalna istraživanja klasičnog geštaltističkog takete – maluma fenomena, gde se takete vezuje za oštrougle, a maluma za oble forme. Takođe su ispitivani uticaji auditivnih i muzičkih stimulusa na doživljaj vizuelnih scena.
Treći pravac tiče se eksperimentalnih ispitivanja privlačnosti ljudskog lica i tela.
Sigurno da navedeni pravci ne pokrivaju sva brojna istraživanja, a njihovo navođenje i pokušaj klasifikacije oduzeli bi dosta prostora i vremena.
Neka istraživanja iz pomenutih kategorija, odnosno slična njima, obavljaće se i u LPI na UBN, makar u početku.
LPI na UBN okupljaće studente svih nivoa studija (osnovnih, master i doktorskih), mlade istraživače, saradnike, nastavnike i sve zainteresovane za eksperimentalna istraživanja.