Psihološko savjetovalište
Psihološko savjetovalište za mlade Univerziteta „BIJELJINA”
Savjetovalište za mlade projekat je Univerziteta „Bijeljina”, koji ne samo što brine o kvalitetu nastave i najboljim uslovima rada svojih studenata, već se interesuje i za mentalno zdravlje mladih.
Imajući u vidu da je danas proces odrastanja isuviše komplikovan, prepun dilema, a dodatno opterećen problemima egzistencije, društva i porodice, kao i uzeći u obzir značaj zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja mladih, Univerzitet „Bijeljina“ pokrenuo je inicijativu za osnivanje prvog univerzitetskog Psihološkog savjetovališta u Bijeljini, čije bi aktivnosti sprovodili psiholozi i psihoterapeuti sa dugogodišnjim kliničkim iskustvom i završenom edukacijom za savjetodavni rad.
Sama ideja za ovakav vid pomoći mladima inspirisana je postojanjem Psihološkog savjetovališta za studente u Nišu, koje aktivno i uspješno radi na problemima studenata od maja 2005. godine, kao projekat Saveza Studenata Univerziteta u Nišu.
Imamo želju da sa našim kolegama ostvarimo blisku saradnju radi razmjene iskustava, kao i što kvalitetnijeg rada na zaštiti i unapređenju mentalnog zdravlja mladih.
Aktivnosti Psihološkog savjetovališta
UČEŠĆE NA NAUČNO-STRUČNOJ KONFERENCIJI SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM POD NAZIVOM „IZAZOVI SAZREVANJA U XXI VEKU“
ŠESTI SAJAM MENTALNOG ZDRAVLJA 2019
KONFERENCIJA „MENTALNO ZDRAVLJE – PSIHIJATRIJSKI, PSIHOTERAPIJSKI I PSIHOLOŠKI ASPEKTI“
DAN PORODICE SA OSUĐENIM LICAMA KAZNENO POPRAVNOG ZAVODA BIJELJINA
Naš cilj
Poznato je da u Bijeljini, osim klasičnih psihijatrijskih ustanova, ne postoje psihološke savjetodavne službe koje bi se trajno starale o mentalnom zdravlju mladih ljudi. S obzirom na to da upravo od razrješenja ovog perioda zavisi njihov pravilan razvoj, osamostaljivanje, sazrijevanje i osposobljavanje za dalje uspješno rješavanje životnih problema i prevazilaženje kasnijih kriza, jasno nam je da je potreba za Psihološkim savjetovalištem velika.
Naš cilj je da mladima, kao svojevrstan servis, učinimo dostupnom pravovremenu, kontinuiranu, besplatnu i anonimnu psihološku pomoć (individualnu ili u okviru rada u iskustvenim terapijskim grupama) u vankliničkim uslovima, ali što je takođe jako bitno, bez redova čekanja i etiketiranja.
Na taj način želimo da doprinesemo jačanju njihovih individualnih kapaciteta, poboljšanju socijalnih vještina i vještina zdravog pristupa u rješavanju problema, kanalisanju anksioznosti, agresivnosti, ali i da unaprijedimo kvalitet života mlade populacije i to ne samo kroz psihološki tretman. No, pored navedenog, mlade ljude želimo da na posredan ili neposredan način uključimo u različite postojeće aktivnosti Savjetovališta (direktno savjetovanje, SOS teleapel služba, internet savjetovalište, istraživanja, psihološka procjena i profesionalna orijentacija, tribine, seminari, radionice, okrugli stolovi).
Šta znači rad na prevenciji?
Djelovati prije ozbiljnije krize i tako preduhitriti pojavu ozbiljnih psihopatoloških manifestacija;
Raditi na senzibilizaciji mladih za probleme mentalnog zdravlja i podsticati ih da preuzmu aktivnu ulogu u borbi za očuvanje i unapređenje vlastitog mentalnog zdravlja, kao i mentalnog zdravlja svojih vršnjaka (putem edukativnih i tribinskih aktivnosti Savjetovališta);
Razvijati svijest o značaju sopstvenog mentalno-zdravstvenog razvoja;
Edukovati i osposobiti mlade da prepoznaju sopstvene psihičke smetnje;
Razbijati predrasude koje predstavljaju glavnu prepreku za obraćanje mladih za bilo koju vrstu psihološke pomoći;
Ukazati na mogućnost ličnog napredovanja i korišćenja sopstvenih kapaciteta u prevazilaženju kriznih situacija, ali i problema svakodnevnog života.